FIFA World Cup 2010 Schedule

FIFA World Cup 2010 Logo

Below you’ll find the schedule for World Cup 2010. Every World Cup match, in the order they’ll be happening, organized by date and kickoff time. It’s not as pretty to look at as our two World Cup 2010 wall charts, but it does contain a lot of useful information and will hopefully help you plan your time from June 11th to July 11th.

Then you just have to wait until it all begins on June 11th. Which is a lot more difficult than it sounds.

World Cup 2010 Schedule

FIFA-World-Cup-2010

#1 South Africa vs Mexico – Group A – June 11th, Johannesburg (Soccer City), 4pm
#2 Uruguay vs France – Group A – June 11th, Cape Town, 8:30pm

#4 South Korea vs Greece – Group B – June 12th, Port Elizabeth, 1:30pm
#3 Argentina vs Nigeria – Group B – June 12th, Johannesburg (Ellis Park), 4pm
#5 England vs USA – Group C – June 12th, Rustenburg, 8:30pm

#6 Algeria vs Slovenia – Group C – June 13th, Polokwane, 1:30pm
#8 Serbia vs Ghana – Group D – June 13th, Pretoria, 4pm
#7 Germany vs Australia – Group D – June 13th, Durban, 8:30pm

#9 Netherlands vs Denmark – Group E – June 14th, Johannesburg (Soccer City), 1:30pm
#10 Japan vs Cameroon – Group E – June 14th, Bloemfontein, 4pm
#11 Italy vs Paraguay – Group F – June 14th, Cape Town, 8:30pm

#12 New Zealand vs Slovakia – Group F – June 15th, Rustenburg, 1:30pm
#13 Côte d’Ivoire vs Portugal – Group G – June 15th, Port Elizabeth, 4pm
#14 Brazil vs North Korea – Group G – June 15th, Johannesburg (Ellis Park), 8:30pm

#15 Honduras vs Chile – Group H – June 16th, Nelspruit, 1:30pm
#16 Spain vs Switzerland – Group H – June 16th, Durban, 4pm
#17 South Africa vs Uruguay – Group A – June 16th, Pretoria, 8:30pm

#20 Argentina vs South Korea – Group B – June 17th, Johannesburg (Soccer City), 1:30pm
#19 Greece vs Nigeria – Group B – June 17th, Bloemfontein, 4pm
#18 France vs Mexico – Group A – June 17th, Polokwane, 8:30pm

#21 Germany vs Serbia – Group D – June 18th, Port Elizabeth, 1:30pm
#22 Slovenia vs USA – Group C – June 18th, Johannesburg (Ellis Park), 4pm
#23 England vs Algeria – Group C – June 18th, Cape Town, 8:30pm

#25 Netherlands vs Japan – Group E – June 19th, Durban, 1:30pm
#24 Ghana vs Australia – Group D – June 19th, Rustenburg, 4pm
#26 Cameroon vs Denmark – Group E – June 19th, Pretoria, 8:30pm

#27 Slovakia vs Paraguay – Group F – June 20th, Bloemfontein, 1:30pm
#28 Italy vs New Zealand – Group F – June 20th, Nelspruit, 4pm
#29 Brazil vs Côte d’Ivoire – Group G – June 20th, Johannesburg (Soccer City), 8:30pm

#30 Portugal vs North Korea – Group G – June 21st, Cape Town, 1:30pm
#31 Chile vs Switzerland – Group G – June 21st, Port Elizabeth, 4pm
#32 Spain vs Honduras – Group H – June 21st, Johannesburg (Ellis Park), 8:30pm

#33 Mexico vs Uruguay – Group A – June 22nd, Rustenburg, 4pm
#34 France vs South Africa – Group A – June 22nd, Bloemfontein, 4pm
#35 Nigeria vs South Korea – Group B – June 22nd, Durban, 8:30pm
#36 Greece vs Argentina – Group B – June 22nd, Polokwane, 8:30pm

#37 Slovenia vs England – Group C – June 23rd, Port Elizabeth, 4pm
#38 USA vs Algeria – Group C – June 23rd, Pretoria, 4pm
#39 Ghana vs Germany – Group D – June 23rd, Johannesburg (Soccer City), 8:30pm
#40 Australia vs Serbia – Group D – June 23rd, Nelspruit, 8:30pm

#41 Slovakia vs Italy – Group F – June 24th, Johannesburg (Ellis Park), 4pm
#42 Paraguay vs New Zealand – Group F – June 24th, Polokwane, 4pm
#43 Denmark vs Japan – Group E – June 24th, Rustenburg, 8:30pm
#44 Cameroon vs Netherlands – Group E – June 24th, Cape Town, 8:30pm

#45 Portugal vs Brazil – Group G – June 25th, Durban, 4pm
#46 North Korea vs Côte d’Ivoire – Group G – June 25th, Nelspruit, 4pm
#47 Chile vs Spain – Group H – June 25th, Pretoria, 8:30pm
#48 Switzerland vs Honduras – Group H – June 25th, Bloemfontein, 8:30pm

Second Round

(key: 1A = team that finished first in Group A, and so on)

#49 1A vs 2B – June 26th, Port Elizabeth, 4pm
#50 1C vs 2D – June 26th, Rustenburg, 8:30pm

#51 1D vs 2C – June 27th, Bloemfontein, 4pm
#52 1B vs 2A – June 27th, Johannesburg (Soccer City), 8:30pm

#53 1E vs 2F – June 28th, Durban, 4pm
#54 1G vs 2H – June 28th, Johannesburg (Ellis Park), 8:30pm

#55 1F vs 2E – June 29th, Pretoria, 4pm
#56 1H vs 2G – June 29th, Cape Town, 8:30pm

Quarter-Finals

(key W53 = winner of match #53)

#57 W53 vs W54 – July 2nd, Port Elizabeth, 4pm
#58 W49 vs W50 – July 2nd, Johannesburg (Soccer City), 8:30pm

#59 W52 vs W51 – July 3rd, Cape Town, 4pm
#60 W55 vs W56 – July 3rd, Johannesburg (Ellis Park), 8:30pm

Semi-Finals

#61 W58 vs W57 – July 6th, Cape Town, 8:30pm

#62 W59 vs W60 – July 7th, Durban, 8:30pm

Third-Place Playoff

#63 L61 vs L62 – July 10th, Port Elizabeth, 8:30pm

Final

#64 W61 vs W62 – July 11th, Johannesburg (Soccer City), 8:30pm